logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Oddział Ósmy - Japończycy z okresu Sengoku

„Jakie było moje zdziwienie, gdym ujrzał osobę malutką, ludzką, nie więcej jak sześć cali wysoką, z łukiem i strzałą w ręku i z kołczanem na ramieniu!”

Jonathan Swift, Podróże Guliwera

Powyższe słowa nasunęły mi się, jak tylko zobaczyłem jeden z zestawów, które są przedmiotem dzisiejszej prezentacji. Ci miniaturowi wojownicy nie tylko są uzbrojeni niczym w opowieści Guliwera, lecz ich niewielkie rozmiary sugerują, że Lilipuci mogli nimi rozgrywać własne gry wojenne.

Maleństwa, które możecie zobaczyć poniżej, stanowią – jak sądzę – pewną egzotykę na krajowym rynku – i to z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest skala modeli i związana z nią skala rozgrywki, drugim okres historyczny – era Sengoku (zważywszy na istniejące rozbieżności w datacji tu zostanie podana najogólniejsza: od drugiej połowy XV w. do drugiej połowy XVI bądź do pierwszych lat wieku XVII).

SGJ-606 – dowództwo

Z gier bitewnych poświęconych feudalnej Japonii i rozgrywanych w Polsce kojarzę wyłącznie Test of Honour oraz Ronina (pomijam tzw. domowe granie, bo nie mam wglądu do niego). Natomiast jeśli chodzi o skale, powszechniej używana – a przynajmniej znana – jest jedynie 6 mm (1:300 albo 1:285). Tymczasem bohaterowie niniejszego tekstu są dwa razy mniejsi i mają raptem 3 mm (1:600). Oprócz tego, w odróżnieniu od swych olbrzymich japońskich kolegów, nie są przeznaczeni do rozgrywania skirmishy, lecz do toczenia naprawdę dużych starć.

SGJ-605 – konni samurajowie

Jak wskazuje nagłówek, miniaturowi Japończycy są dziełem Oddziału Ósmego z Łodzi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w ich ofercie znajdują się również modele 15 mm (1:100; sf i współczesne). Zważywszy jednak na to, że na stołach w Polsce dominują inne skale (uwzględniam tu też ilość systemów i ich podział), łódzka firma jest znacznie bardziej rozpoznawalna poza granicami kraju.

SGJ-602 – samurajowie z yari

Na obecną chwilę Oddział Ósmy oferuje sześć zestawów wojsk z okresu Sengoku:

  • dowództwo (SGJ-606, trzy różne paski),
  • konnych samurajów (SGJ-605),
  • pieszych samurajów z włóczniami yari (SGJ-602),
  • ashigaru z yari (SGJ-601),
  • ashigaru z łukami (SGJ-603),
  • ashigaru z arkebuzami (SGJ-604).

SGJ-601 – ashigaru z yari

Wydawać by się mogło, że modele tego rozmiaru są mało praktyczne, łamliwe lub niezbyt przypominają ludzi. Nic bardziej mylnego! Wspomniane figurki umieszcza się na zbiorczych podstawkach, będących prawdziwymi dioramami przedstawiającymi rozwijanie szyków, przemarsze itp. (W jednym z następnych omówień postaram się zamieścić stosowne zdjęcia.)

SGJ-603 – ashigaru z łukami

Omawiane modele wykonane są z dosyć twardego metalu, więc nie musimy się obawiać, że są zbyt delikatne. „Antenki”, będące śladami po kanałach odpowietrzających, bardzo łatwo usunąć.

Siłą rzeczy rzeźby modeli są uproszczone. Nie oznacza to jednak, że są niedokładne lub wręcz umowne. Detali, zważywszy na skalę, jest całe mnóstwo. Bardzo wyraźnie zaznaczono twarze, tułowia, nogi, a nawet dłonie. To samo można powiedzieć o elementach uzbrojenia oraz koniach, które mają wyrzeźbione poszczególne pasma włosia w ogonie.

SGJ-604 – ashigaru z arkebuzami

Zapomniałbym – w jednym zestawie znajduje się piętnaście pasków. Modele zapakowane są w woreczek strunowy przymocowany do tekturowego grzbietu zawierającego podstawowe informacje (dane producenta, jak czyścić modele z nadlewek, no i najważniejsze – co to za jednostka).

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes