logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

The Silver Bayonet - Vampires

Wspomniany tydzień temu straszdziernik to doskonała okazja, by wrócić do oficjalnych modeli do The Silver Bayonet – lecz tym razem nie będą to dzielni pogromcy potworów. W ramach trzeciej fali figurek firma North Star Military Figures wypuściła blistry z postaciami, które podczas rozgrywki przeszkadzają obu graczom, czyli z bandytami, goblinami, ożywionymi trupami, strachami na wróble, a także z arystokratycznymi wampirami, którymi się dziś zajmiemy.

Rozpoznanie

Zestawik, który zawiera dwoje wampirów, zostały wyceniony przez North Stara na 6 funtów. W polskich sklepach możemy go nabyć za 33 złote.

Pakowanie

Krwiopijcy podróżują w standardowym plastikowym blistrze, który poza dwiema figurkami zawiera tylko standardową ulotkę dokładaną do wszystkich małych zestawów do TSB. W opakowaniu nie znajdziemy podstawek – te musimy trzeba dokupić na własną rękę.

Jakość

Zestaw zawiera dwa wykonane z białego metalu modele przedstawiające wampira i wampirzycę. Moje egzemplarze miały cieniutkie metalowe „wąsy” u spodu podstawek i przy dłoniach. Oprócz tego figurki miały bardzo delikatne linie podziału, które z łatwością usunąłem pilnikiem.

Mark Copplestone, twórca omawianych rzeźb, zadbał o to, by pasowały one do napoleońskich realiów gry. W rezultacie otrzymaliśmy krwiożerczych przedstawicieli ancien régime, czyli parę wampirów w strojach francuskich arystokratów z końca XVIII i początku XIX wieku. I tak wampirzyca ubrana jest w sięgającą ziemi suknię poszerzoną od pasa w dół i ozdobioną z tyłu kokardą, zaś jej partner nosi zaskakująco skromny kaftan, kamizelkę, spodnie do kolan i pończochy. Oboje mają na głowach wysokie peruki, przy czym wampirzyca ozdobiła swoją kwiatami i piórem.

Wszystkie detale strojów są bardzo wyraźne, podobnie jak smukłe i groźnie wyglądające twarze (u wampira z nader wyraźnymi kłami), więc malowanie tych modeli powinno być bardzo przyjemne. Warto tu dodać, że stroje z tej epoki były zazwyczaj dość kolorowe, więc przy malowaniu tych krwiopijców możemy zaszaleć z doborem kolorów.

Porównanie

Do pierwszego zdjęcia porównawczego tradycyjnie użyłem zwykłych piechurów z epoki napoleońskiej – Brytyjczyka od Victrixa (z lewej) i Francuza od Warlord Games (drugi z prawej).

Na kolejnej fotce widzimy rosyjskiego strzelca z oficjalnego startera do The Silver Bayonet (z lewej) oraz brytyjskiego oficera strzelców z zestawu Wargames Atlantic (drugi z prawej).

Na koniec przygotowałem porównanie wampirów z modelami GW, Gondorczykiem z Władcy Pierścieni i imperialnym awanturnikiem z Mordheim i WFB.

Podsumowanie

Wampiry do The Silver Bayonet to szczegółowe i bardzo dobrze wykonane modele, które na tle innych krwiopijców wyróżniają się ciekawymi strojami z przełomu XVIII i XIX wieku. Co prawda przez ten ubiór nie nadadzą się do gier osadzonych we wcześniejszych epokach, ale z pewnością będą godnymi przeciwnikami dla łowców z czasów napoleońskich (a może i później?) i ciekawym urozmaiceniem każdej kolekcji nieumarłych.

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes