logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Wrzesień 1939 - Broń wsparcia polskiej piechoty

Wraz z 27 numerem Września 1939 otrzymaliśmy kolejny zestaw piechoty polskiej, uzupełniający dwa poprzednie. Również i tym razem nastąpiła pewna zmiana, którą warto odnotować z kronikarskiego obowiązku – figurki i sprzęt wyszedł spod ręki różnych rzeźbiarzy i z różnych form. Obsługa ckm-ów została zrobiona tak jak reszta polskiej piechoty, natomiast obsługa moździerzy – tak jak piechota niemiecka.

 

Gazetka

Tym razem nie otrzymaliśmy opisu wrześniowych zmagań – cały numer zajęło przedstawienie sprzętu. Dwie i pół strony dotyczą poszczególnych typów moździerzy używanych w przedwojennym wojsku polskim. Dla mnie nową informacją było, że ilość moździerzy, jakie posiadano w zapasach mobilizacyjnych, pozwalała na wyposażenie baonów piechoty pierwszej linii w sześć sztuk tej broni zamiast dwóch. Zadziwiające, jak bardzo nie zdawano sobie sprawy ze skuteczności posiadanej broni. Oczywiście obecność 54 moździerzy w DP (zamiast 18) nie zmieniłaby przebiegu kampanii, ale być może w wielu miejscach pozwoliłaby zadać przeciwnikowi większe straty, a samemu ponieść mniejsze. Nie wspominając o dozbrojeniu praktycznie bezbronnych baonów Obrony Narodowej.

Kolejne strony to krótka historia i opis ciężkich karabinów maszynowych używanych w WP. Rozkładówka to jak zwykle dane techniczne sprzętu, schemat malowania i potrzebnych farb. Ostatnią informacją jest schemat organizacyjny kompanii ckm i broni towarzyszącej w grze. I tu kolejna moja dygresja. Zestaw jest w ogóle niedostosowany dla potrzeb graczy. Kupując go możemy złożyć pluton ckm (3 sekcje ckm), ale bez dowództwa, oraz pluton (także bez dowództwa) moździerzy. Dodatkowo zostaje nam 1 moździerz i obsługa w nadmiarze.

Ponieważ Wrzesień 1939 będzie grą opartą na historycznych schematach organizacyjnych, nie za bardzo widzę możliwość użycia w trakcie gry więcej niż dwóch polskich moździerzy. Przypadały one przecież na cały batalion. Chcąc jednak uzbierać więcej niż jeden pluton ckm, zostanie nam duża ilość zbędnych moździerzy i obsługi (może poza dowódcą sekcji, z lornetką). Moździerzy jest za dużo, a zdecydowanie za mało figurek oficerów i podoficerów na podstawki dowództw plutonów i kompanii.

Figurki

Materiał, z jakiego wykonano figurki to taki sam, półmiękki plastik, co w poprzednich zestawach piechoty polskiej i niemieckiej. Nadlewek na stykach form jest widocznie mniej, przynajmniej u mnie. Tym razem niczego nie brakuje i ilość poszczególnych póz jest taka sama.

W zestawie mamy 2 pozy dla obsługi ckm i 3 pozy obsługi moździerza, z czego jedna, dowódca sekcji z lornetką, może być użyta jako dowódca innych sekcji czy plutonów. Rzeźba figurek jest znana, zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić, z tym że obsługa moździerza jest bardziej płaska, tak jak i figurki przedstawiające Niemców.

Podsumowując, to udany i potrzebny zestaw, ale największym jego mankamentem jest niedopasowanie ilości poszczególnych wzorów dla potrzeb graczy, mimo że producent dedykuje figurki pod konkretny system bitewny, który sam tworzy.

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes