logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Terenokreacja - grzybowy las

Sukcesywnie powiększam swoją bazę terenową – tak naprawdę brakuje mi tylko górek (z nimi jest problem taki, że zajmują mnóstwo miejsca) i lasów, ale to z wrodzonego lenistwa. Jednak nadszedł moment, w którym brak odpowiedniego zadrzewienia zaczął utrudniać rozgrywki. Dla oszczędności czasu i funduszy oraz dla zachowania oryginalności i wyjątkowości postanowiłem zrobić lasy wielkich grzybów. Zapraszam na pierwszą część relacji z powstawania tego dzieła.

 

Przygotowania

Do wykonania terenu potrzebne będą:

  • rurki PCV,
  • źródło ciepła (świeczka bądź mały palnik) - do wyginania rurek,
  • płyta CD na podstawkę,
  • styrodur,
  • klej typu superglue,
  • pakuły lniane (takie jak do uszczelniania hydrauliki),
  • farba olejna/akrylowa do zabezpieczenia styroduru.

Naszym celem będzie stworzenie dwóch wielkich grzybów, zainspirowanych tymi z gry The Elder Scrolls 3: Morrowind.

Modelowanie 1 – nóżki grzybów

Pracę zaczynamy od przygotowania podstawki pod teren.

Następnie wycinamy 5 rurek – 3 dłuższe (na wyższego grzyba) i 2 krótsze (na mniejszego).

Metodą opisaną w tym poradniku wyginamy rurki, nadając im bardziej organiczny kształt. Następnie wyrównujemy ich wysokość i przyklejamy do podstawki.

Modelowanie 2 – kapelusze

Ze styroduru grubości 4cm odcinamy kawałek i wycinamy z niego ogólny kształt kapelusza.

Przyciskamy „kapelusz” do nóżek i zaznaczamy, gdzie nóżki będą wchodziły w kapelusz. Następnie wycinamy delikatne "spady" od nasady nóżek w stronę brzegu kapelusza.

Podobnie postępujemy z wierzchnią stroną - z tą różnicą, że tutaj spady są zdecydowanie wyraźniejsze.

Obie strony wygładzamy papierem ściernym o ziarnistości 320. Na zdjęciu widać, co się stanie, gdy użyjemy zbyt grubego papieru. Na szczęście te nierówności da się później zamaskować farbą (wystarczy nałożyć o 1–2 warstwy więcej).

Zaglądamy z powrotem pod kapelusz. Od nasad nóżek do brzegów wycinamy "blaszki" - ok, wycinanie to zbyt mocne słowo – wystarczy bowiem wyciskać je ostrzem noża.

Gotowy kapelusz przyklejamy do nóżek.

Modelowanie 3 – detale

Dla urozmaicenia dodajemy na nóżkach kilka hub – również wyciętych ze styroduru.

Ostatnim krokiem jest dodanie zwisających korzeni-porostów. Między kapelusz a nóżkę nakładamy nieco kleju i wciskamy pakuły, następnie przycinamy je na pożądaną długość.

Na koniec cały kapelusz pokrywamy farbą olejną bądź akrylową, aby móc później spokojnie pokryć cały teren podkładem w sprayu (spray stopiłby styrodur). Nakładamy farbę również na korzenie, aby się posklejały – nie będą dzięki temu wyglądały jak włosy.

Poniższe zdjęcie przedstawia wielkość wykonanego lasku.

Podsumowanie

Wykonanie takiego elementu terenu zajmuje około 30 minut – uważam, że to niedużo, zważywszy na fakt, że w tak krótkim czasie otrzymujemy dość ciekawy i łatwy w ulepszeniu obiekt. Zapraszam w poniedziałek na część drugą!

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes