logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Papier - nożyczki - teren: Wieża Strażnicza

Wakacje w pełni, więc i u nas jakby ciszej... Ale spokojnie, administracja już po urlopach, pora zakasać rękawy i powrócić do działania. Dziś prezentujemy pilotażowy odcinek nowej serii terenokreacji - zapraszam!

 

 

Wprowadzenie

Jako aktywny gracz chciałbym mieć porządne tereny do grania w moje ulubione bitewniaki. Jako że mam czas, chęci i miejsce, spokojnie sobie dłubię makiety. Mam jednak świadomość, że nie każdemu taka praca odpowiada, stąd pomysł na serię budynków papierowych. W każdym odcinku chciałbym podać gotowy do wydrukowania szablon i przedstawić pokrótce montaż. Zajmijmy się projektem numer 1 - wieżą strażniczą.

Makieta 1 - wieża strażnicza

Zaczynamy od wydrukowania na sztywnym kartonie poniższego projektu (strona 1 to ściany, należy wydrukować 2 takie arkusze). Ja użyłem kartonu 250g/m2, jak widać na końcu artykułu jest to wystarczająco wytrzymały materiał.

Wieża kolorowa.

Wieża czarno-biała (dla osób, które wolą malować/modelować samodzielnie).

Następnie wszystkie elementy wycinamy, podstawę naklejamy na sztywną tekturę/plasticard/arkusz blachy/płytkę z drewna/bezpośrednio na stół - wedle uznania.

Ważna uwaga:

Przy wycinaniu ścian należy zachować z jednej strony białe "języczki" - bez tego nie da się ze sobą połączyć ścian - to, co powinniśmy otrzymać, pokazałem na drugim zdjęciu.

Montaż zaczniemy od wejścia. Potrzebny będzie "przedsionek" (arkusz 3) i ściana z wejściem (arkusz 2). Linie zgięć lekko nacinamy, odginamy i przyklejamy przedsionek do ściany.

Następnie sklejamy ze sobą wszystkie ściany, uprzednio nacinając i zaginając elementy tam, gdzie to zostało oznaczone.

I przyklejamy wzdłuż dolnej krawędzi w wyznaczone miejsce na podstawce (arkusz 5).

Teraz montujemy górną część ścian. Tak jak poprzednio, pojedynczo podklejamy "języczki" pod sąsiednie ściany. Górne języczki podwijamy do zewnątrz, na nich zamontujemy szczyt wieży.

Sklejamy górny element wieży. Łączymy ze sobą zewnętrzne ściany (arkusz 2) i przyklejamy do pierścienia (arkusz 3).

Pierścień zakładamy na podstawę wieży i przyklejamy "języczki", jak na poniższym zdjęciu. W ten sposób mamy usztywniony wolny rant wieży (są tam w tej chwili 3 warstwy papieru).

Najwyższa pora na dach (arkusz 4). Sprawa jest banalnie prosta - sklejamy, zakładamy na szczyt, gotowe.

Bystry czytelnik z pewnością zauważył problem - dach jest nieprzymocowany... Ale to dlatego, że i wnętrze będzie użytkowe. Najpierw naklejamy podłogę (arkusz 3).

Gdy podłoga schnie, przygotowujemy wewnętrzne ściany. Nacinamy je wzdłuż belek nośnych i zaginamy jak na zdjęciu. Przyklejamy je później tak, aby belki wydawały się trójwymiarowe.

Teraz teren jest gotowy.

A poniżej kilka zdjęć ukazujących skalę i wytrzymałość gotowej makiety. Na zdjęciach mamy kolejno: łucznika z LoTR, metalowy model Soulflayera z Chronopii (masa: 600g), oddział łuczników Pierworodnych i krasnoludzki Totem.

Podsumowanie

Wykonanie tego terenu (wycięcie elementów, ich dogięcie + sklejenie całości) zajęło mi około 2 godzin - w tym najwięcej klejenie, ze względu na kiepsko wiążący klej. Uważam, że to całkiem mało zważywszy na to, że po kolejnych 2 godzinach teren może wyglądać znacznie lepiej (tym zajmiemy się przy innej okazji).

Moje pytanie brzmi - jak sądzicie, Szanowni Czytelnicy: czy bylibyście skłonni grać na takich terenach? A jeśli tak, to co chcielibyście zobaczyć w kolejnej odsłonie serii?

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes